2018 Bram stoker awards preliminary ballot

The 2018 Bram Stoker Awards® Preliminary Ballot Announced

The Horror Writers Association (HWA) is pleased to announce the Preliminary Ballot for the 2018 Bram Stoker Awards®. The HWA (see http://www.horror.org/) is the premier writers organization in the horror and dark fiction genre, with over 1,400 members. We have presented the Bram Stoker Awards in various categories since 1987 (see http://www.thebramstokerawards.com/).

Works on this ballot are not referred to as “nominees” or “finalists”. Only works appearing on the Final Ballot may be referred to as “nominated works” and their authors as “finalists”.

The HWA Board and the Bram Stoker Awards® Committee congratulate all those appearing on the Preliminary Ballot. Notes about the voting process will appear after the ballot listing.

2018 Bram Stoker Awards® Preliminary Ballot

Superior Achievement in a Novel

del Toro, Guillermo and Kraus, Daniel – The Shape of Water (Feiwel & Friends)

Di Orazio, Paolo – Dark Mary (Independent Legions Publishing)

Katsu, Alma – The Hunger (G.P. Putnam’s Sons)

King, Stephen – The Outsider (Scribner)

Maberry, Jonathan – Glimpse (St. Martin’s Press)

Malerman, Josh – Unbury Carol (Del Rey)

Manzetti, Alessandro – Naraka (Independent Legions Publishing)

Oates, Joyce Carol – Hazards of Time Travel (Ecco)

Reid, Iain – Foe (Gallery/Scout Press)

Saadawi, Ahmed – Frankenstein in Baghdad: A Novel (Penguin Books)

Stoker, Dacre and Barker, J.D. – Dracul (G.P. Putnam’s Sons)

Tremblay, Paul – The Cabin at the End of the World (William Morrow)

Superior Achievement in a First Novel

Barsa, Michael – The Garden of Blue Roses (Underland Press)

Fine, Julia – What Should Be Wild (Harper)

Gordon, Jerry – Breaking the World (Apex Book Company)

Grau, T.E. – I Am the River (Lethe Press)

Kiste, Gwendolyn – The Rust Maidens (Trepidatio Publishing)

Lieske, Ryan – Fiction (Burning Willow Press, LLC)

Lye, Harriet Alida – The Honey Farm: A Novel (Liveright)

Setchfield, Nick – The War in the Dark (Titan Books)

Sorensen, Chris – The Nightmare Room (Harmful Monkey Press)

Stage, Zoje – Baby Teeth (St. Martin’s Press)

Tremblay, Tony – The Moore House (Twisted Publishing)

Superior Achievement in a Young Adult Novel

Alameda, Courtney – Pitch Dark (Feiwel & Friends)

Ernshaw, Shea – The Wicked Deep (Simon Pulse-Simon & Schuster)

Heidicker, Christian McKay – Attack of the 50 Foot Wallflower (Simon & Schuster Books for Young Readers)

Ireland, Justina – Dread Nation (Balzer + Bray)

Kane, Dani – Wormholes: Book One of Axles and Allies (Barking Deer Press)

Legrand, Claire – Sawkill Girls (Katherine Tegen Books)

Maberry, Jonathan – Broken Lands (Simon & Schuster)

Snyman, Monique – The Night Weaver (Gigi Publishing)

Watson, Mary – The Wren Hunt (Bloomsbury Publishing)

White, Kiersten – The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein (Delacorte Press)

Superior Achievement in a Graphic Novel

Ahmed, Saladin – Abbott (BOOM! Studios)

Antone, Alex and Wielgosz, Dave James – Cursed Comics Cavalcade (DC Comics)

Azzarello, Brian – Moonshine Vol. 2: Misery Train (Image Comics)

Bellaire, Jordie – Redlands Volume 1: Sisters by Blood (Image Comics)

Bunn, Cullen – Bone Parish (BOOM! Studios)

Hammond, Warren and Viola, Joshua – Denver Moon: Metamorphosis (Hex Publishers LLC)

LaValle, Victor – Victor LaValle’s Destroyer (BOOM! Studios)

Lemire, Jeff – Gideon Falls Volume 1: The Black Barn (Image Comics)

Liu, Marjorie – Monstress Volume 3: Haven (Image Comics)

Pichetshote, Pornsak – Infidel (Image Comics)

Superior Achievement in Long Fiction

Bailey, Michael – Our Children, Our Teachers (Written Backwards)

Feldman, Stephanie – The Barrens (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, May/June 2018)

Fracassi, Philip – Shiloh (Lovecraft eZine Press)

Hill, Joe – You Are Released (Flight or Fright: 17 Turbulent Tales) (Scribner)

Kelley, Brent Michael – Cruce Roosters (Omnium Gatherum)

Kurtz, Ed – Black’s Red Gold (At the Mercy of Beasts) (JournalStone)

Malik, Usman T. – Dead Lovers on Each Blade, Hung (Nightmare Magazine Issue #74)

Mason, Rena – The Devil’s Throat (Hellhole: An Anthology of Subterranean Terror) (Adrenaline Press)

Matthews, Mark – Body of Christ (Wicked Run Press)

Smith, Angela Yuriko – Bitter Suites (Createspace)

Sullivan, Todd – Shape Shifting Priestess of the 1,000 Year War (Schlock! Horror!) (HellBound Books Publishing LLC)

Superior Achievement in Short Fiction

Deady, Tom – “All Summers End” (Unnerving Magazine, Issue #8) (Unnerving)

Eldridge, Tori – “Life After Breath”(Running Wild Anthology of Stories Volume 2) (Running Wild Press)

English, Kary – “Cold, Silent, and Dark” (Undercurrents: An Anthology of What Lies Beneath) (WordFire Press)

Fawver, Kurt – “The Gods in Their Seats, Unblinking” (Vastarien: A Literary Journal Issue 1, Vol. 1) (Grimscribe Press)

Herrman, Heather – “The Woman in the Blue Dress” (Dark Screams: Volume Ten) (Hydra)

Landry, Jess – “Mutter” (Fantastic Tales of Terror) (Crystal Lake Publishing)

Murray, Lee – “Dead End Town”(Cthulhu Deep Down Under Volume 2) (IFWG Publishing International)

Neugebauer, Annie – “Glove Box” (The Dark City Crime & Mystery Magazine Volume 3, Issue 4-July 2018)

Power, Kit – “Fish Hooks” (New Fears 2) (Titan Books)

Robertson, Andrew – “Her Royal Counsel”(Alice Unbound: Beyond Wonderland) (Exile Editions)

Taff, John F.D. – “A Winter’s Tale” (Little Black Spots) (Grey Matter Press)

Ward, Kyla Lee – “And in Her Eyes the City Drowned” (Weirdbook #39) (Wildside Press)

Superior Achievement in a Fiction Collection

Carmen, Christa – Something Borrowed, Something Blood-Soaked (Unnerving)

Files, Gemma – Spectral Evidence (Trepidatio Publishing)

Guignard, Eric J. – That Which Grows Wild (Cemetery Dance Publications)

Iglesias, Gabino – Coyote Songs (Broken River Books)

Niveau, Thana – Octoberland (PS Publishing Ltd)

O’Neill, Gene – Frozen Shadows: And Other Chilling Stories (Crystal Lake Publishing)

Sharma, Priya – All the Fabulous Beasts (Undertow Publications)

Smith, John Claude – Occasional Beasts: Tales (Omnium Gatherum)

Snyder, Lucy A. – Garden of Eldritch Delights (Raw Dog Screaming Press)

Taff, John F.D. – Little Black Spots (Grey Matter Press)

Waggoner, Tim – Dark and Distant Voices: A Story Collection (Nightscape Press)

Superior Achievement in a Screenplay

Aster, Ari – Hereditary (PalmStar Media)

Averill, Meredith – The Haunting of Hill House: The Bent-Neck Lady, Episode 01:05 (Amblin Television, FlanaganFilm, Paramount Television)

Averill, Meredith – The Haunting of Hill House: Screaming Meemies, Episode 01:09 (Amblin Television, FlanaganFilm, Paramount Television)

Cosmatos, Panos and Stewart-Ahn, Aaron – Mandy (SpectreVision)

Dyson, Jeremy and Nyman, Andy – Ghost Stories (Warp Films, Altitude Film Entertainment, Catalyst Global Media in association with Lionsgate)

Fradley, Jeff, McBride, Danny and Green, David Gordon – Halloween (Blumhouse Productions, Miramax, Night Blade Holdings, Rough House Pictures, Trancas International Films, Universal Pictures)

Garland, Alex – Annihilation (DNA Films, Paramount Pictures, Scott Rudin Productions, Skydance Media)

Heisserer, Eric – Bird Box (Bluegrass Films, Chris Morgan Productions, Universal Pictures)

Ray, Billy and Smith, Mark L. – Overlord (Bad Robot, Paramount Pictures)

Woods, Bryan, Beck, Scott, and Krasinski, John – A Quiet Place (Platinum Dunes, Sunday Night)

Superior Achievement in an Anthology

Chambers, James, Grey, April, and Masterson, Robert – A New York State of Fright: Horror Stories from the Empire State (Hippocampus Press)

Datlow, Ellen – The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea (Night Shade Books)

Dewar, Simon – Suspended in Dusk II (Grey Matter Press)

Guignard, Eric J. – A World of Horror (Dark Moon Books)

Murano, Doug – Welcome to the Show (Crystal Lake Publishing)

Murray, Lee – Hellhole: An Anthology of Subterranean Terror (Adrenaline Press)

Neal, David T. and Scott, Christine M. – The Fiends in the Furrows: An Anthology of Folk Horror (Nosetouch Press)

O’Regan, Marie – Phantoms: Haunting Tales from Masters of the Genre (Titan Books)

Ward, D. Alexander – Lost Highways: Dark Fictions from the Road (Crystal Lake Publishing)

Worthen, Lyn – Quoth the Raven (Camden Park Press)

Superior Achievement in Non-Fiction

Connolly, John – Horror Express (PS Publishing)

Cutchins, Dennis R. and Perry, Dennis R. – Adapting Frankenstein: The Monster’s Eternal Lives in Popular Culture (Manchester University Press)

Gambin, Lee – The Howling: Studies in the Horror Film (Centipede Press)

Hopton, Sarah Beth – Woman at the Devil’s Door: The Untold True Story of the Hampstead Murderess (Red Lightning Books)

Ingham, Howard David – We Don’t Go Back: A Watcher’s Guide to Folk Horror (Room 207 Press)

Jones, Darryl – Sleeping with the Lights On: The Unsettling Story of Horror (Oxford University Press)

Mynhardt, Joe and Johnson, Eugene – It’s Alive: Bringing Your Nightmares to Life (Crystal Lake Publishing) 

Phillips, Kendall R. – A Place of Darkness: The Rhetoric of Horror in Early American Cinema (University of Texas Press)

Poole, W. Scott – Wasteland: The Great Ward and the Origins of Modern Horror (Counterpoint)

Wetmore Jr., Kevin J. – Uncovering Stranger Things: Essays on Eighties Nostalgia, Cynicism and Innocence in the Series (McFarland)

Superior Achievement in a Poetry Collection

Boston, Bruce – Artifacts (Independent Legions Publishing)

Clark, G.O. – The Comfort of Screams (Alban Lake Publishing)

Cowen, David E. – Bleeding Saffron (Weasel Press)

Fletcher, Joe – The Hatch (Brooklyn Arts Press)

Lynch, Donna – Witches (Raw Dog Screaming Press)

Shepard, Oliver – Thirteen Nocturnes (Ikonograph Press)

Simon, Marge and Manzetti, Alessandro – War (Crystal Lake Publishing)

Tantlinger, Sara – The Devil’s Dreamland (Strangehouse Books)

West, Jacqueline – Candle and Pins: Poems on Superstitions (Alban Lake Publishing)

Wren, Twyla – Gwendolyn Witch and Other Macabria (Independently Published)

Please note these works must NOT be referred to as “Bram Stoker Award® Nominees” until the Final Ballot is formally announced on February 5).

Our voting members will now vote on these Preliminary Ballots, with voting closing on February 15, 2019. (Only Active and Lifetime Members are eligible to vote).

Works appearing on the Preliminary Ballot are NOT “Bram Stoker Award® Nominees” and authors, editors, publishers, and others should not refer to any of these works as such – doing so is a severe breach of etiquette – voting members tend to notice such breaches and may consider them when determining which works to vote for on the Ballot.

The Preliminary Ballot will be sent to Lifetime and Active Members on February 1. If you are an Active or Lifetime Member and do NOT receive your electronic Ballot link by February 3, please first check your spam/junk mail filter, make sure your email address is updated in Wild Apricot, and then email Brad C. Hodson at admin@horror.org with a brief message about the issue. Note that Ballots are sent to the same email address as the Newsletter and the Internet Mailer. It is the responsibility of Members to keep their email address up to date in Wild Apricot or by advising the administrator of any issues with your membership account at admin@horror.org. Late Ballots cannot be accepted under any circumstances.

If your work (you are the author, agent, editor, publisher, or publicist) appears on the ballot and you wish to provide a link allowing Voting Members to read the work, there will be a SPECIAL PRELIMINARY BALLOT INTERNET MAILER issued on or about January 25. Please email the Internet Mailer editor at imailer@horror.org with the details as soon as possible but no later than January 25 (links will not be accepted for this Special IM after January 25). You may offer to send electronic copies; provide reading copies on a website; or physical copies. Anyone validly representing a work appearing on the Preliminary Ballot may submit via this method, whether or not they are HWA members (this includes the author, agent, editor, publisher or publicist of the work).

Do NOT spam Voting Members, this is a severe breach of etiquette – Active and Lifetime (voting) members tend to notice such breaches and may consider them when determining which works to vote for on the Ballot.

You may also post the fact that your work is available to be read for Bram Stoker Award® consideration ONCE, and only once, here: http://www.horrorwritersassociation.org/login-forum/ (Bram Stoker Eligible Work). If you had already posted your work here prior to the announcement of the Preliminary Ballot you ARE entitled to post it again. Note: Only members may post at this Forum but members are encouraged to post on behalf of non-members who may appear on the Ballot.

The Final Ballot (Bram Stoker Award nominees for 2018 calendar year) will be announced on February 23.

Please direct any questions regarding the Preliminary Ballot to stokerchair@horror.org

Any questions regarding your membership/account information to admin@horror.org

If you have any questions or want to provide information for the Special Preliminary Ballot Internet Mailer write to imailer@horror.org